Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitisation and Reprocessing) na język polski tłumaczona jest jako terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych.
Metoda została zapoczątkowana przez dr Francine Shapiro w roku 1987 i od tego czasu jest najlepiej ocenianą formą terapii zarówno w leczeniu stresu pourazowego (PTSD, ang. posttraumatic stress disorder) jak i w innych trudnościach psychologiczno-społecznych. Również tych o lekkim nasileniu które objawiają się bezsennością, rozdrażnieniem czy brakiem skupienia.
Stworzone przez nas urządzenie emdrlink bazuje na kluczowych założeniach metody EMDR (BLS – bilateral stimulation of the brain) dlatego daje tak spektakularne i widoczne korzyści podczas jego stosowania.
Poniżej przedstawiamy garść informacji o metodzie EMDR (zarówno w polskich jak i zagranicznych publikacjach)
Metoda EMDR została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (w 2013 roku), a także przez International Society for Traumatic Stress Studies (w 2018 roku) za skuteczną terapię dla dzieci i młodzieży, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w tym PTSD.
Dzieci i nastolatkowie bardzo często po przebytych urazach/traumach odczuwają niepokój. W większości przypadków objawy te ustępują w ciągu kilku tygodni. U niewielkiego odsetka dzieci i młodzieży, przebyte urazy/traumy wywołują objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), a także inne skutki, takie jak lęk (niepokój) lub zwątpienie (beznadziejność).
EMDR jest jedną z tych terapii, która pomaga dzieciom i młodzieży wyzdrowieć po przebytych urazach. Co więcej, EMDR również pomaga tej grupie wiekowej w radzeniu sobie z szeregiem innych problemów psychologicznych, niepokojem i depresją.
EMDR is recognised as an effective therapy also for children and adolescents who have experienced traumatic events and PTSD by the World Health Organization (2013), as well as by the International Society for Traumatic Stress Studies (ISTSS, 2018).
It is very common for children and adolescents to feel distressed following a trauma. In most cases symptoms improve within a few weeks. A small percentage of children and adolescents will go on to develop symptoms of post traumatic stress disorder (PTSD) as well as other symptoms such as anxiety or hopelessness.
Some children and adolescents may benefit from receiving therapeutic support to recover from the trauma and EMDR is one such therapy that help. EMDR has also shown to help children and adolescents with a range of other psychological difficulties, including anxiety and depression.
źródło artykułu: https://emdr-europe.org/about/what-is-emdr/
Katastrofy naturalne mają wpływ na całe społeczności ludzkie, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i ekonomicznym czy społecznym. Chociaż oddziaływanie tego typu zdarzeń na zdrowie psychiczne ludzi jest ogromne, to wciąż brak adekwatnych środków zaradczych w obszarze zdrowia psychicznego osób, które doświadczyły i przeżyły katastrofy. W ramach programu Humanitarian Assistance Programme, podjęto próbę zajęcia się potrzebami osób, które przeżyły katastrofę naturalną, poprzez wykorzystanie terapii EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Niniejszy przegląd przedstawia dowody skuteczności terapii EMDR w leczeniu dystresu psychicznego u osób, które wyszły cało z katastrofy naturalnej. Spośród ośmiu omówionych badań, cztery badania były próbami kontrolowanymi, a jedno badanie było kontrolowane częściowo. Wszystkie badania wykazały zarówno statystyczną, jak i kliniczną istotność w redukowaniu intensywności objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD), lęku, depresji oraz innych typów dystresu, doświadczanych przez osoby ocalone z katastrof naturalnych. Co więcej, cztery spośród ośmiu badań wykazały istotność kliniczną zaledwie po jednej sesji terapeutycznej. Oznacza to, że EMDR jest terapią pozwalającą zaoszczędzić zasoby, czas oraz koszty.
źródło artykułu: http://czasopismo.emdr.com.pl/?id=18&lang=1
Wszystko to jest możliwe, ponieważ terapia EMDR bazuje na naturalnej zdolności, jaką posiada nasz mózg, a która pozwala na leczenie urazów psychicznych. Proces ten jest podobny do gojenia się rany. Gdy jakieś ciało obce lub powtarzające się urazy podrażniają ranę – gojenie zostaje zablokowane. W takich wypadkach dopiero interwencja z zewnątrz pozwala na wznowienie tego procesu. Dokładnie tak samo dzieje się w przypadku urazów psychicznych. Większość trudnych dla psychiki wydarzeń „goi się”, czy też mówiąc językiem terapii EMDR – przetwarza się sama. Proces ten obejmuje m.in. komunikację między ciałem migdałowatym (które odpowiada za sygnał alarmowy w momencie stresujących wydarzeń oraz odgrywa kluczową rolę w tworzeniu i przechowywaniu wspomnień emocjonalnych), hipokampem (który pomaga w procesie uczenia się, zawiera wspomnienia o bezpieczeństwie i niebezpieczeństwie), a korą przedczołową (która analizuje i kontroluje zachowanie, emocje oraz umożliwia poznawcze przetworzenie danego wspomnienia, nadaje kontekst czasowy).
źródło artykułu: https://emdr.org.pl/o-emdr/
Terapia EMDR wykorzystywana jest w depresji, lęku, zaburzeń dysocjacyjnych. W przypadku terapii osoby cierpiącej na depresję identyfikujemy wcześniej zdarzenia traumatyczne. Do ważnych wniosków doszedł Simone Proudlock. W swoim badaniu udowodnił, że metoda EMDR nie tylko obniża lęk i depresję, ale zmniejsza też pragnienie odebrania sobie życia.
EMDR pomaga dzieciom oraz dorosłym niezależnie od wieku. Specjaliści wykorzystują założenia EMDR aby sprostać szerokiemu zakresowi wyzwań:
EMDR therapy helps children and adults of all ages. Therapists use EMDR therapy to address a wide range of challenges:
źródło artykułu: https://www.emdria.org/about-emdr-therapy/